Ukryta prawda o metodykach wdrożeniowych cz.1

PRINCE2, IPMA, PMI, ASAP, AIM, XPM, Q-Advantage, IFS Implementation, IMPLEX, Rapid Implementation Metodology, AVE4SAP, itp. Gdyby nie metodyki proces wdrożenia zintegrowanego oprogramowania do zarządzania przedsiębiorstwem byłby niczym „jazda bez trzymanki”. Metodyki mają zapewnić powtarzalność i wysoka jakość procesu wdrożeniowego. Maja być czymś w rodzaju mapy drogowej, przewodnika, zbioru zasad postępowania. Metodyka sama w sobie nie jest jednak żadnym gwarantem niczego. Mapa drogowa to nie drogą … (czytaj dalej)


To w zasadzie kwintesencja tego co można powiedzieć o metodykach. Za metodyka stoją ludzie, kultura organizacyjna przedsiębiorstwa i uwaga oferowane rozwiązania i strategia firmy wdrożeniowej. Tych dwóch ostatnich wogóle nie bierze się pod uwagę. Implikują one mocno proces wdrożenia.

Metodyka jest bardzo ważna, a proces wdrożenia ERP to wspólna praca firmy wdrożeniowej i klienta czyli tego kto będzie to oprogramowanie użytkował. Dlaczego tak wiele firm wdrożeniowych przywiązują tak małą wagę do procesu edukacji klientów z metodyki. Czyżby były to jedynie papierowe twory potrzebne na użytek procesu sprzedaży. Czy może biurokratyczne zabezpieczenie na wypadek kłopotów na projekcie. Dlaczego nie szkoli sie go kompleksowo krok po kroku z każdego jej elementu.

Metodyki wzorowane są często na PRINCE2, PMI i niestety nie odzwierciedlają rzeczywistości projektowej. Mowa oczywiście o wdrożeniach systemów klasy ERP. Mapa drogowa nie mówi o dziurach, remontach, objazdach, stanie nawierzchni. Opisuje świat idealny. Mapa daje alternatywy. Identycznie jest z metodykami ale o tym w następnym artykule. Zapraszam.

Janusz Pieklik