BOM, SUPERBOM, Fantom BOM, Blow through

BOM to jedna z najwspanialszych idei jaką udało się zaimplementować w systemach produkcyjnych. Jednak ja to zwykle w bajce bywa w życiu jest coś takiego jak piękna teoria, idea, przesłanie i brutalna praktyka która schodzi na poziom szczegółów. Ta właśnie praktyka spowodowała, że powstały kolejne przybliżenia BOM’u czyli receptury, superbomy, fantomy, BOM typu fantom itp. Czy wiesz czy różni się jedno od drugiego. Jakie są wady i zalety. Zacznijmy od definicji. (czytaj dalej)


BOM to struktura produktowa zwana także specyfikacją materiałową. Stanowi funkcje podstawową do planowania potrzeb materiałowych i kalkulacji technicznego kosztu wytworzenia TKW. BOM mówi co i w jakiej kolejności jest zużywane do wyprodukowania wyrobu gotowego, zespołu, podzespołu, złożenia, pólproduktu, komponentu, detalu, itp.

Dla produkcji dyskretnej to specyfikacja materiałowa (zwana też rozwinięciem struktury produktu) określana jako zestawienie materiałów, półproduktów, zespołów, podzespołów, części składowych,  komponentów, detali i ich ilości które są niezbędne do wyprodukowania wyrobu gotowego (branża motoryzacyjna, metalowa, budowlana, meblarska, przemysł lotniczy itp.)

Dla produkcji procesowej jest recepturą czyli wykazem składników, formułą, wzorem, przepisem normującym zestaw składników określonego typu (np. farmacja, branża spożywcza, mięsna, chemiczna, kosmetyczna, ceramiczna itp.). W odróżnieniu od „specyfikacji materiałowej”, która również jest wykazem składników, lecz niedopuszczającym odchyleń, receptura charakteryzuje się pewnym stopniem niedookreślenia.

Materiał konfigurowalny to w najprostszym przypadku wyrób gotowy, a w najtrudniejszym surowiec dziedziczący cechy konfiguracji z poziomu wyższego lub wręcz z wyrobu gotowego (poziom 0). Materiał konfigurowalny jest więc taka super specyfikacją materiałowa opisująca materiał we wszystkich wariantach jakie występują.

SUPERBOM – zwany super specyfikacja materiałową charakteryzują zależności obiektowe, stworzona na potrzeby obsługi materiałów (wyrobów gotowych) konfigurowalnych.

Fantom jest to pozorna pozycja asortymentowa, której nie można wytworzyć, magazynować ani fakturować. Na przykład, pozycja asortymentowa „Części elektryczne” zdefiniowana jako fantom, składa się z kilku komponentów takich jak: wiązka przewodów, uchwyty mocujące, wspornik przyłączający oprawę oświetleniową itp. Same komponenty zdefiniowane są jako osobne pozycje magazynowe. W trakcie otwierania zlecenia na wyrób gotowy, do listy materiałowej wyrobu wpisywane jest rozwiniecie struktury pozycji fantom.

Jedną z korzyści płynących z używania Fantomów (Phantom BOM) jest zmniejszenie liczby poziomów i złożoności BOM. Należy pamiętać, że z fantomem nie jest związana konkretna pozycja więc nie może być wykorzystany do wytworzenia wyrobu gotowego.