SAP EWM (Extended Warehouse Management)

Słyszałeś o systemach klasy WMS (Warehouse Management System). Zapewne wiesz w firma SAP używa własnej terminologii WM, a nie WMS jak czyni to zdecydowana większość producentów oprogramowania. Większość bo nie wszyscy i tak np. skrót systemu klasy WMS w oprogramowaniu QAD EA brzmi AIM (Advanced Inventory Management). Mamy zatem WMS, WM, AIM ale czy słyszałeś o EWM? Czy wiesz czym różni się SAP WM (Warehouse Management) od EWM (Extended Warehouse Management)?  Dlaczego coraz częściej firmy poszukują rozwiązań tej klasy, czyżby np. Inventory Management (SAP MM-IM), służący to zarządzania zasobami materiałów ilościowo-wartościowo nie wystarczał. Jakie są typowe funkcjonalności SAP EWM które go wyróżniają i czy stosowanie ich może skrócić czas i koszty operacji logistycznych.

EWM daje możliwość mapowania całego magazynu, aż do poziomu zasobnika. EWM nie tylko dostarczy Ci całościowego przeglądu całego zapasu materiałowego w magazynie, ale można precyzyjnie sprawdzić, gdzie niektóre materiały obecnie znajduje się w kompleksie magazynowym. Z EWM, można optymalizować wykorzystanie różnych silosów i zmian stanu zapasów z kilku zakładów.
EWM potrafi obsługiwać magazyny automatyczna (np. wyposażone w układnice, silosy, windy), magazyny z regałami przesuwnymi oraz stałymi. Inventory Management i Extended Warehouse Management są w pełni zintegrowane.
Typowe grube funkcjonalności EWM:
– struktura magazynu,
– procesy dostawy,
– odbiór towarów,
– wysyłki,
– startegie,
– putway,
– zarządzanie zadaniami magazynowymi,
– obsługa zamówień,
– HU – Handling Unit
– identyfikacja magazynowa,
– Value-Added Services (VAS)
– Cross-Docking (CD) (typ I, typ II, typ III),
– wysyłki i odbiory,
– Monitor WM,
– inwentaryzacja,
– zarządzanie zasobami,
– zarządzanie falą,
– Zarządzanie jakością – QM,
– procedury celne,
– EH&S Services,
– numery seryjne.
Szczegółowa specyfikacja znajduje się pod adresem http://help.sap.com/saphelp_scm50/helpdata/en/5f/c69040bca2ef4ae10000000a1550b0/frameset.htm