Porównanie SAP, IFS, Dynamics AX, QAD, Oracle eBS

Pięć systemów klasy ERP. Pięć różnych interfejsów. Różna ergonomia pracy, technologia informatyczna, możliwości funkcjonalne. Właśnie to co porównany dzisiaj to możliwości interfejsów IFS Applications 7.5, mySAP ERP ECC 6.00, MS Dynamics AX, QAD EA, Comarch CDN XL. Zapraszamy do artykułu, dostęp jest bezpłatny, wymaga jedynie zalogowania.


Do porównania przyjęliśmy kilka twardych kryteriów i jeden miękki, subiektywny ale jakże ważny. To opinie użytkowników systemu. Porównanie interfejsów nie jest zadaniem prostym ponieważ na wstępie trzeba jasno określić sobie co z czy porównujemy. Dlaczego to akcentuję. Producenci ERP  tacy jak SAP, Oracle, IFS, Microsoft, QAD i Comarch dysponują kilkoma produktami i/lub kilkoma wersjami produktów. Przykładowo SAP mySAP ERP ECC 4.7, 4.7 i 6.00. IFS Applications 2004 i 7.5, oraz Aurora. MFG/PRO, QAD EA 2008, 2009, 2010. Niektóre z nich to produkty pozyskane na rynku poprzez przejęcia firm. Przykładem może być SAP Business Object, Oracle JD Edwards, IFS CBS, Axapta. W każdym bądź razie są duże różnice w interfejsie pomiędzy różnymi wersjami , a jeden produkt potrafi posiadać kilka interfejsów np. w ramach cienkiego klienta, dostępu przez przeglądarkę internetową, interfejs tekstowy i graficzny (jak np w QAD EA).
Ok ale rozpocznijmy porównanie, na pierwszy ogień weźmy wojna technologii informatycznych.

1. Technologia informatyczna

[monetisa]

Każdy potencjalny użytkownik ERP nawet ten nie znający się na technologiach informatycznych ma swoje przyzwyczajenia. Te nawyki najczęściej wykreowane są przez takie produkty jak Microsoft Office, czy przeglądarka internetowa (Firefox,Chrome, Opera, Internet Explorer). Reszta statystycznie jest obojętna. Oczywiście nie dla informatyków. Od strony technologicznej bardzo dobrze wypadają QAD EA, Microsoft Dynamics AX, Oracle. Całkiem nieźle jest oceniany w nowym interfejsie IFS Aplications 7.5.

System ERP Technologia Ocena[1-5]
Oracle eBusiness Suite 12.x kilka technologii m.in. Java 4,11
SAP ERP ECC 6.00 kilka technologii m.in. ABAP, Java, www 3,61
Microsoft Dynamics 2009 kilka technologii 4,20
QAD EA 2010 .net 3,40
IFS Applications 7.5 kilka technologii m.in. Centura, www 3,79

2. Porównanie możliwości funkcjonalnych interface

Ocena możliwości funkcjonalnej interfejsu to bardzo ciekawy element porównawczy, bowiem okazuje się, że rozwiązania wykorzystujące najnowszą technologię są mniej funkcjonalne od tych wykorzystujących starsza. Przykładem jest SAP.

System ERP Ocena[1-5]
Oracle eBusiness Suite 12 4,27
mySAP ERP ECC 6.00 4,12
Microsoft Dynamics 2009 4,55
QAD EA 2009 3,21
IFS Applications 7.5 4,24

3. Ergonomia pracy

Zastosowana technologia bez względu na jej innowacyjność, poziom zaawansowania technologicznego kompletnie nie przekłada się na ergonomię pracy. Z ergonomią pracy w wersjach standardowych oprogramowania klasy ERP jest mówiąc szczerze i do bólu kiepsko. Tak najczęściej oceniają to użytkownicy. Chodzi o tzw. klikologię czyli ilość kliknięć aby zaakceptować transakcję, dane na przeglądzie ekranowym, zapis, wydruk itp.

System ERP Ocena[1-5]
Oracle eBusiness Suite 12 3,92
mySAP ERP ECC 6.00 3,51
Microsoft Dynamics 2009 4,09
QAD EA 2009 3,30
IFS Applications 7.5 3,90

4. Ocena użytkowników

Użytkownicy chwalą swoje. Nic w tym dziwnego.

Najciekawszych informacji dostarcza opinia użytkowników którzy np. pracowali na SAP i migrują na IFS oraz odwrotnie. Ci którzy pracowali na SAP mają więcej kłopotów z przyzwyczajeniem się do nowego systemu, niż odwrotnie. SAP jako jedyny z pięciu testowanych systemów ma pełne drilowanie w dół (czyli wklikiwania się w kolejne poziomy transakcji od ogółu do szczegółu).

Wnioski.

Ocena interfejsu jest sprawą bardzo subiektywną, chociaż staraliśmy się najbardziej obiektywnie ocenić je w wybranych kategoriach. Na pewno obiektywizm nasz zniekształcają subiektywne sugestie naszych klientów oraz ankietowanych firm.
Naszym zdaniem najważniejszym kryterium jest ergonomia plus funkcjonalność.

Janusz Pieklik

Business Global Consulting Polska zajmuje się doradztwem w procesie wyboru i wdrożenia oprogramowania klasy ERP. Mamy na swoim koncie ponad 150 projektów krajowych i międzynarodowych.