Jak wybrać ERP – cz.1
How to choose the ERP – part 1

Jak wybrać oprogramowanie ERP aby odnieść sukces i nie popełnić tych wszystkich głupich błędów. Sukces w branży IT stąpa po cienkiej linie. Wdrożenie ERP to jedyny rodzaj projektu w dowolnej organizacji który dotyka całego przedsiębiorstwa, gdzie jeden źle działający element całego skomplikowanego mechanizmu powiązań przyczynowo-skutkowych sparaliżuje poprawnie funkcjonujące ogniwa.Ludzie czasami zadają pytanie czy wdrażać ERP. Ale jak nie ERP to co, nic innego przecież nie ma. Możemy jedynie wrócić do papierów.

My jednak powróćmy do pytania jak wybrać oprogramowanie ERP i co to znaczy wybrać dobrze … czytaj dalej …


Obalmy najpierw kilka mitów.


Mit 1.Wybieramy najlepsze oprogramowanie.

To naturalne, że chcemy wybrać najlepsze oprogramowanie dla naszej firmy, każdy chce kupić najlepiej. Coraz częściej modne jest sformułowanie najlepiej, najtaniej, najszybciej. Musimy coś z czymś porównać, w tabelkach, na prezentacjach  itp. Popadamy jednak w pułapkę porównywania standardowych funkcjonalności oprogramowania ERP. Prawie wszystkie wdrożenia w firmach dużych i średnich to większa lub mniejsza kustomizacja od przeglądów ekranowych, raportów, interfejsów na modyfikacjach oprogramowania standardowego skończywszy.Niektórzy próbowali wdrożyć standard. Nie dogonili konkurencji i nie uzyskali przewagi konkurencyjnej. Rozwiązania z górjen półki nie są dla wszystkich. Nie chodzi tu o to czy kogoś na nie stać czy też nie, ale nie każdy jest przygotowany organizacyjnie na duże wyzwania.

Mit 2. Skoro sprawdziło się u konkurencji sprawdzi się i u nas.

Nie ma nic bardziej błędnego. Wdrożenie to oprogramowanie, metodyka i współdziałanie ludzi, a ci różnią się między sobą i to mocno. Maja różne koncepcje, różne priorytety, akcenty, inny punkt widzenia na usprawnienie organizacji, eliminację wąskich gardeł i optymalizację kosztową. Zarządzają nieco inną materią niż konkurencja. Tak więc coś co sprawdziło się u konkurencji może być uznane za złą praktykę biznesową. Gdyby tak łatwo można było przenieś sprawdzoną konfigurację ERP z jednej organizacji do drugiej wszyscy odnosili by sukcesy, a niestety tych co odnoszą sukces jest około 27%.  Zbyt dużo jest na to przykładów aby w ogóle dyskutować na ten temat.

Mit 3. Wizyty referencyjne źródłem wiedzy.

Firmy organizują sobie wycieczki na wizyty referencyjne. Założenie jest proste, szczerzy i oddani liczą na całą prawdę i tylko prawdę w ramach relacji biznesowych które zbudują w kilka minut z konkurentem, czy zupełnie nieznaną firmą.  Super, tylko że wizyty referencyjne to taka sama transakcja wymienna jak każda inna. Dobre opinie użytkowników podczas wizyty referencyjnej oznaczają dostarczenie przez producenta czy partnera modyfikacji na które czeka się miesiącami w kolejkach.

Jeżeli ktoś myśli, że zdobędzie wiedzę w ciągu kilku godzin podczas wizyty referencyjnej jest w gigantycznym błędzie. Wdrożenie to setki czy tysiące osobodni szkoleń i konsultacji.

Mit 4. Skoro nie widać różnicy nie warto przepłacać.

Podczas wyboru oprogramowania klasy ERP, często zestawiane są ze sobą oprogramowania z tak różnych „półek”, że trudno znaleźć jakąkolwiek logikę czy wspólny mianownik który towarzyszy wyborowi systemu. Oczywiście porównywać można wszystko ze wszystkim tylko jaki sens ma porównanie słonia z mrówką, czy rakiety kosmicznej z awionetką. Cena ma znaczenie, a subtelne niewidoczne różnice podczas wyboru oprogramowania ERP nabierają swojej rangi dopiero podczas wdrożenia.

Jest bardzo dużo migracji z jednego oprogramowania na drugie, a powodów jest wiele m.in. zły wybór oprogramowania do specyfiki firmy. Statystycznie jeżeli w ciągu dwóch lat od startu produktywnego firma nie może osiągnąć żadnej funkcjonalności oprogramowania zaczyna rozglądać się na rynku za nowym rozwiązaniem.

Mit 5 – i ostatni w tej części – wdrażamy standard.

Niektórzy uważają, że do wyporządkowania organizacji wystarczy wdrożyć standardową wersje oprogramowania ponieważ ma zaszyte lepsze standardy od obowiązujących w firmie. Zdanie diametralnie się zmienia gdy zobaczy się te standardy. Producenci oprogramowania nie dopracowują wielu obszarów oprogramowania bo i tak zmienia się je pod potrzeby każdej firmy np. raporty czyli wydruki.

Dobre praktyki biznesowe wymagają profesjonalnego podejścia. W następnej części opisze  kryteria oceny oprogramowania ERP.

Zajrzyj na facebook’a na stronę erp.evaluation.world

Business Global Consulting Polska specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie w procesie wyboru i wdrożenia oprogramowania klasy ERP. Mamy za sobą około 150 projektów krajowych i międzynarodowych.

Leave a Comment