Ile naprawdę kosztują licencje SAP

SAP i Partnerzy SAP wbrew powszechnie panującym plotkom na rynku nie rozdają licencji za 1 zł plus VAT. Producent oprogramowania prawie nigdy nie ma interesu rozdawania licencji za bardzo niskie pieniądze. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja kiedy core businessem nie jest sprzedaż licencji i maintenance … czytaj dalej …


W przypadku sprzedaży licencji SAP posługujemy się upustem od ceny katalogowej. Jednak należy powiedzieć nieco więcej o zasadach licencjonowania SAP, ponieważ jest to coś o wyróżnia to oprogramowanie. Kupując licencje na mySAP ERP otrzymujemy dostęp do wszystkich funkcjonalności i modułów (poza wyjętymi do osobnego licencjonowania).

W przypadku rozwiązań konkurencyjnych polityka licencjonowania bywa czasami bardzo skomplikowana i nie rzadko trzeba z góry przewidzieć liczbę użytkowników danego obszaru biznesowego który trzeba przełożyć na obszary funkcjonalne oprogramowania rozsianego po różnych modułach. W SAP mamy tzw. pojedynczy punkt logowania (meldowania) i licencje nie sa konsumowane w ramach konieczności zalogowania się przez tego samego użytkownika do różnych modułów.

To bardzo poważne atuty. Osobnemu licencjonowaniu w SAP podlega CRM, BPC (Business Proces Consolidation), APO (Advanced Planning Optymalization), TMS (Transport Management System), Business Object itp.

Wracając do upustu,  jest on zawarty pomiędzy 10%, a 45% wartości katalogowej licencji. W pewnych szczególnych przypadkach upust ten może być większy. Jest to zależne od wielu czynników. Rynek zepsuli krajowi partnerzy SAP, którzy oferowali licencje SAP rezygnując ze swojej marży handlowej. To dziwne, bardzo dobry produkt, zaawansowana technologia sprzedawana z pominięciem marzy handlowej. Zabawne zwłaszcza kiedy zauważymy, że średnia marża na materiałach budowlanych wynosi 20%. Pustaki, cegły, a nawet cement wygrywają handlowo z technologiami informatycznymi sprzedawanymi przez wysoko wykwalifikowany zespół ludzi.

Sytuacja wcale nie jest lepsza na zachodzie. Można na ten temat dużo poczytać na stronie stowarzyszenia użytkowników SAP.

Firma Business Global Consulting Polska specjalizuje się w usługach doradczych w zakresie wyboru i wdrożenia oprogramowania klasy ERP. Mamy na swoim koncie około 150 projektów krajowych i międzynarodowych.