Umowa wdrożeniowa ERP – 10 problemów

Komplet umów (może być kilkanaście) jaki towarzyszy projektom ERP wymaga ścisłego współdziałania strony prawnej z kimś kto wie o co w projektach chodzi. Klient plus prawnicy jak pokazuje praktyka są zadowoleni ze swojego dzieła do pierwszego konfliktu, czyli opracowania koncepcji. Największe krajowe projekty zabezpieczane tylko przez prawników bez wsparcia profesjonalnej firmy doradczej skutkowały w roku 2013 gigantycznymi porażkami projektowymi. Klienci zostali z

licencjami ERP bez prawa odsprzedaży lub odsprzedaży na dogodnych warunkach (np. największa firma produkująca zaprawy, sieć supermarketów, potężna firma z branży energetycznej, operator telekomunikacyjny, dystrybutor RTV/AGD, sektor public itp.). Mało tego są tak zmęczeni tym przez co przeszli i tym, że w świetle zapisów umownych są bezsilni, że nie marzy im się w najbliższym czasie kolejne wdrożenie. No cóż ale nie ma rozwoju bez systemów ERP więc do stołu trzeba usiąść ponownie. Poniższy wykaz błędów i problemów …

to jedynie wierzchołek góry lodowej.

Lp Problem
 1  Prawnicy nie mają bladego pojęcia na czym polega proces wdrożenia ERP
 2  Klienci mają gigantyczny problem ze skutecznym określeniem zakresu wdrożenia – tabel funkcjonalne jak pokazała praktyka są nieskuteczne
 3  Brak znajomości polityki licencyjnej i zakresu funkcjonalnego danego modułu ERP uniemożliwia potencjalnym klientom określenie ile i jakich licencji / modułów potrzebują.
 4  Odpowiedzialność na projekcie jest rozmyta, a egzekwowanie kar umownych niemożliwe. Dużo problemów przysparza przeniesienie praw autorskich.
 5  Prawnicy i klienci nie wiedzą jaki jest akceptowalny poziom kar umowny.
 6  Odstąpienie od umowy jest z poziomu Kodeksu Cywilnego nieskuteczne. Brak możliwości wymiany świadczeń wzajemnych (wiedzy z głowy nie można oddać).
 7  Rozwiązanie umowy kończy się brakiem zwrotu licencji, zostawieniem klientów z rozkopanym projektem, zapłaceniem za wykonane usługi.
 8  Brak wiedzy powoduje kłopotliwe zabezpieczenie celu projektu. Przedmiotem projektu nie może być wdrożenie dla wdrozenia (95% przypadków) ponieważ nic to nie oznacza.
 9   Rozkładanie odpowiedzialności na kilka umów, kilka podmiotów gospodarczych.
 10   Nie znając specyfiki projektów – ruchy pozorne, bojkotowanie działań, zmiana formy wsparcia, kłopotliwy arbitraż elementy trudne które zawsze występują na projektach są zabezpieczone w sposób nieskuteczny. Projekty realizowane w Polsce są kopalnią przykładów.
Business Global Consulting zajmuje się profesjonalnym wsparciem procesu wyboru i wdrożenia systemów klasy ERP. Zdaniem klientów silną stroną jest wynegocjowanie treści umowy gwarantującej bezpieczeństwo projektu.