TKW, odchylenia, koszty rzeczywiste w ERP

Jest wiele powodów dla których zarządy podejmują decyzję o wdrożeniu systemu klasy ERP. Jedną z częściej przedstawianych jest znajomość rzeczywistych kosztów wytworzenia wyrobów gotowych, komponentów, detali, półproduktów itp. Dla kogo jest to realny cel do osiągnięcia? Które systemy umożliwiają dostarczenie takiej informacji. Jaki jest koszt organizacyjny takiego wyzwania? Czytaj dalej…


Dynamics AX (Axapta), mySAP ERP, SAP R/3, IFS Applications, QAD EA, INFOR LN ERP(Baan), Lawson M3 (Intentia Movex), Epicor, Exact, BPCS, Oracle eBusiness Suite, Oracle JD Edwards, Comarch, SAGE, TETRA, Rekord ERP, SIMPLE, Macrologic, BPSC, Dynamics NV (Navision) …. czy wiesz który system potrafi dostarczyć informacji o rzeczywistych kosztach wytworzenia wyrobów gotowych, a który w ogóle nie ma takiej funkcjonalności (pomijam przekaz marketingowy). Ciekawe mnie Twoje zdanie, czy uważasz że do policzenia potrzebujesz użyć palców dwóch rąk czy może wystarczy Ci tylko jedna.

To temat bardzo bolesny dla niektórych dostawców i producentów ERP. Jeżeli liczysz, że dowiesz się o tym od nich … to licz dalej. To coś w rodzaju sekretnej wiedzy.

Jeżeli system ERP posiada odpowiednią funkcjonalność pytanie jest czy konsultant ma wiedzę i doświadczenie w stworzeniu odpowiedniego ergonomicznego modelu, który nie za skutkuje zatrudnieniem armii ludzi aby informację o w/w kosztach pozyskać.

Odrębnym aspektem jest szczegółowość raportowania, tzn. czy jesteśmy organizacyjnie przygotowani na szczegółową ewidencję kosztów, a jeżeli nie to jakie kroki musimy wykonać aby osiągnąć cele.

Pomijając koncert życzeń decydentów, nie wszystkie organizacje są gotowe na dostarczanie precyzyjnych danych do systemu w czasie rzeczywistym. Mało która dysponuje na starcie precyzyjnymi danymi na temat normatywnego zużycia materiałów i czasów operacji technologicznych.

Czy jesteś świadomy ilości krążących dokumentów, ilości transakcji bazodanowych, ilości ludzi do raportowania i normowania czasu pracy, dodatkowych stanowisk wprowadzania danych itp.

Jest wiele metod usprawnienia procesu pozyskiwania informacji o kosztach rzeczywistych. Zadanie jest realne do wykonania. Jednak nie tak jak przewidują teoretyczne standardy i informatycy bawiący się w konsultantów finansowych czy produkcyjnych. Jeżeli interesuje Cię wiedza nie skażona marketingowa treścią dotycząca kosztów rzeczywistych, zadzwoń do naszego Centrum Kompetencyjnego.