Porównanie SAP z Oracle
Comparision of SAP vs Oracle

Prawdziwe starcie gigantów rynku ERP -> SAP i Oracle. Pojedynek na funkcjonalności i na korzyści biznesowe. Dla SAP i Oracle to prawdziwy crash test którego woleliby nie czytać. Dla potencjalnych klientów bezpłatna baza wiedzy. Najwyższy czas odkryć karty o rozwiązaniach z najwyższej półki oferowanych przez największych dostawców ERP (Enterprise Resource Planning) na świecie.  SAP  i Oracle EBS (eBusiness Suite) na świecie i w kraju.
Dostęp do artykułu wymaga zalogowania. Czytaj dalej …


Niniejsze opracowanie bazuje na Panorama Consulting Report (Clash of the Titans SAP vs. Oracle). Aby raport był przydatny dla krajowych decydentów stojących przed decyzją o wyborze i wdrożeniu systemu klasy ERP dołożono watek polski. [monetisa]

Oracle jest znany bardziej jako producent baz danych niż producent oprogramowania ERP. Korporacja Oracle zwiększa swój udział w rynku ERP poprzez głośne przejęcia czołowych graczy na tym rynku, takich jak JD Edwards, PeopleSoft, Siebel CRM.

które Niemiecka firma SAP od samego początku swojego istnienia dostarczała oprogramowanie klasy ERP, tak aby dziś stać się liderem tego rynku na świecie. W przeciwieństwie do Oracle, SAP zawarło wiele sojuszy z innymi firmami z branży. Dlatego dzisiaj istnieje mnóstwo innych deweloperów, którzy dostarczają liczne dodatkowe programy, które działają w połączeniu z produktami SAP.

Celem tego artykułu jest dostarczenie niezależnego i zrównoważonego porównania ERP dwóch wiodących na rynku dostawców oprogramowania. Autor opracowania na którym bazujemy Panorama Consulting zastrzega, iż nie jest w żaden sposób powiązana z SAP czy Oracle. Podobnie zastrzeżenie dotyczy Business Global Consulting Polska Sp. z o.o.

1. Market Share (udział w rynku)

Na poniższym wykresie przedstawiono procentowy udział w runku producentów ERP za okres 2005 – 2009 r. SAP z 32% udziałem w rynku ERP zajął pierwsze miejsce. Na drugim miejscu znalazł się Oracle z 23% udziałem, a na trzecim Microsoft z 14%. Wyniki wymagają drobnego komentarza. Tak wysoka pozycja SAP i Oracle wynika z wielu przejęć znaczących graczy rynkowych takich jak np. Business Object, Sysbase, JD Edwards, People Soft, Siebel, Retek. Podobnie sytuacja ma się w przypadku Microsoftu który początkowo przejął Great Plaints ale na szerokie wody wypłynął dopiero po przejęciu NavisionDarmaard – firmy która stworzyła AXAPTĘ.


Krajowy udział w rynku oprogramowania ERP wygląda zupełnie inaczej. Znaczącą rolę odgrywają krajowi producenci oprogramowania. Przychód ze sprzedaży licencji i maintenance wygląda następująco:

– SAP 39,8%

– Comarch 10,2%

– Oracle 7,4%

– IFS 5%

– TETA (obecnie UNIT 4) 4,8%

– pozostali 32,7%.

Panorama Consulting przeanalizowała dane z 1600 procesów wyboru oprogramowania w przedsiębiorstwach. Okazało się, że najczęściej na tzw. krótkiej liście umieszczony jest SAP – nieco ponad 20% wszystkich ankietowanych.

Najczęściej wybierane na Short List
SAP 20,4%
Microsoft Dynamics 14,9%
Oracle eBusiness Suite 9,8%

Jakże zdumiewająca jest analiza najczęściej wybranych w oparciu o short listę pakietów oprogramowania.

Pięć najczęściej wybieranych ERP’ów z short list’y
Wybrany producent ERP Częstość wyboru
Oracle PeopleSoft 66,7%
Oracle eBusiness Suite 54,2%
SAP 54,1%
Infor 38,5%
Oracle JD Edwards 37,5%

Interpretacja powyższych danych może wskazywać na dwie potencjalne hipotezy. Pierwsza hipoteza dotyczy największej częstości umieszczania SAP na short liście. Prawdopodobnie spowodowane jest to silną marka i pozycją lidera.
Druga hipoteza mówi o tym, dlaczego produkty Oracle są najczęściej wybieranymi przez decydentów jeżeli już znalazły się na short liście. Prawdopodobnym powodem może być większa funkcjonalność oprogramowania.
Zarówno częstotliwość umieszczania produktów na short liście jak i najczęściej wybierane oprogramowanie z short listy nie jest żadnym wielkim wskaźnikiem który mówiłby o tym jak oprogramowanie ERP wpasuje się w unikalne wymagania organizacyjne przedsiębiorstwa. Daje jedynie informację o pewnej statystycznej tendencji.

2. Zadowolenie w wdrożenia ERP

Zarówno użytkownicy Oracle jak i SAP wykazują bardzo duży poziom zadowolenia z wdrożenia, Oracle 74,1%, SAP 71,6%.

3. Czas wdrożenia SAP & Oracle.

Badania jednoznacznie pokazują, że większość klientów ma nierealistyczne oczekiwania jeżeli chodzi o czas implementacji SAP i Oracle. W 100% zgadza się to z krajowymi doświadczeniami. Czas wdrożenia jest często narzucany przez klienta który nie dysponuje wystarczająca wiedzą do pełnej oceny realności wdrożenia ERP w narzuconych ramach czasowych. Ujmując to procentowo projekty SAP mają przekroczony czas wdrożenia w 39,4%, Oracle natomiast w 35%.
Średni czas wdrożenia SAP to 13,8 miesiąca, Oracle to 13 miesięcy.

Czas wdrożenia w miesiącach
Oracle 13
SAP 13,8

4. Czas zwrotu z inwestycji
Czas zwrotu inwestycji to okres od 2 do 3 lat, średnio 2,7. Zarówno SAP jak i Oracle mają większy niż średni okres zwrotu z inwestycji, co oznacza, że odzyskanie pieniędzy z inwestycji trwa dłużej niż ma to miejsce w przypadku produktów konkurencyjnych. Analiza wariancji wskazuje, że okres zwrotu SAP ma mniejszą zmienność niż Oracle, sugeruje, że SAP ma nieco bardziej przewidywalny okres zwrotu niż Oracle.

Średni czas zwrotu Wariacja
SAP 2,9 3,23
Oracle 3,2 3,34

5. Budżet projektu

Poniższy wykres wskazuje iż utrzymanie stałego budżetu jest trudne.


Analiza Panorama Consulting nie ujmuje projektów przerwanych.

6. Korzyści biznesowe z wdrożenia

Poniższa tabela pokazuje korzyści osiągnięte przez klientów SAP i Oracle. Klienci Oracle wykazują znacznie wyższe  prawdopodobieństwo realizacji co najmniej 50% spodziewanych korzyści biznesowych w porównaniu z klientami SAP.

7. Porównanie funkcjonalne SAP i Oracle eBusiness Suite

SAP jest zintegrowanym pakietem ERP, który umożliwia przedsiębiorstwom wdrożenie wielu procesów. Jednak SAP ERP często wymaga od klientów zmiany lub dostosowania swoich praktyk korporacyjnych do tych które narzucają funkcjonalność SAP ERP.
Oracle jest znany jako dostawca oprogramowania, które można łatwo zintegrować z modułami innych dostawców ERP, pozwalając im zbudować system best-of-breed. Klienci firmy Oracle często wymagają odrębnych rozwiązań, które wymagają integracji.

W oparciu o technologię SAP NetWeaver platforma SAP Business Suite stanowi zestaw zintegrowanych aplikacji biznesowych, które zawierają funkcjonalności branżowe i dużą skalowalność.

Interpretacja wyników w tabeli poniżej: 1 – oznacza bardzo uboga funkcjonalność, 5 – oznacza dużą funkcjonalność

Funkcjonalność SAP Oracle EBS
Sprzedaż i Marketing 2,74 3,00
Kontrola Jakości 3,00 2,90
Regulatory 4,20 2,88
Finanse i księgowość 3,98 4,02
Logistyka 3,53 3,37
HR 4,41 4,26
Produkcja 3,25 3,58
Konfigurator wariantów 2,51 3,14
Harmonogramowanie 3,29 3,06
Rozwój produktu 4,32 3,84
Global Sourcing 4,32 3,90
Make-to-Order Order-to-Cash 4,49 3,55
Make-to-Stock Order-to-Cash 4,22 3,67
Procure to Pay 4,39 4,48
Architektura IT 3,80 4,03
Zarządzanie środkami pieniężnymi 4,15 3,75
Customer Service 3,25 3,32
Production Operations 3,00 3,13
Portal Korporacyjny 3,11 3,34
Customer Setup and Credit 4,10 3,76
Warehouse and Inventory 4,37 3,54
Repair and Returned Goods 4,22 3,40
Retail 4,45 4,20
TAX –  Podatki 4,01 4,00

Konkluzja
Wybierając oprogramowanie klasy ERP pomiędzy SAP i Oracle jak widać w niniejszym raporcie nie zawsze wszystko jest czarny albo białe. W zależności od sytuacji spółki, strategii biznesowych, strategii IT, każde rozwiązanie ma mocne i słabe stron, oraz a właściwy wybór wymusza kompromisy. Najlepszym sposobem, aby wybrać odpowiednie oprogramowanie do organizacji jest obiektywna ocena mocnych i słabych stron w odniesieniu do unikalnych wymagań biznesowych przedsiębiorstwa.

Niezależna firma konsultingowa, taka jak Business Global Consulting Polska może Ci pomóc dostarczeniu wiedzy i zminimalizować ryzyko wdrożeniowe.

[kml_flashembed publishmethod=”static” fversion=”8.0.0″ movie=”wp-content/bgc1.swf” width=”468″ height=”60″ targetclass=”flashmovie”]Get Adobe Flash player

[/kml_flashembed]

Oryginalny raport (bez wątku polskiego w wersji anglojęzycznej) znajdziecie Państwo na stronie internetowej http://panorama-consulting.com/resource-center/clash-of-the-titanssap-vs-oracle/

Gorąco polecam Ci artykuł który ma bardzo dużą oglądalność p.t. Porównanie Dynamics AX z IFS Applications„.
Kliknij tutaj …