W poprzedniej części powiedzieliśmy o wirtualizacji, shadow database i podziale aplikacji na kolejne serwery.
Pora na kolejne praktyki biznesowe preferowane przez expertów SAP. zacznijmy od Disaster Recovery Site. |
Disaster Recovery Site.
W przypadku SAP korzystanie z Disaster Recovery (odtwarzanie po katastrofie) sprawdza się doskonale do celów administracyjnych w celu zapewniania ciągłości pracy w przypadku dużych modernizacji sprzętowych. Disater recowery jako strategia jest zdefiniowana na ośmiu poziomach od 0 do 7. W przypadku SAP interesujące są strategie z od 4 do 7.
0 – kopia składowana lokalnie (no off-site data)
1 – kopia lokalna składowana zewnętrznie (Pickup Truck Metod – PTAM)
2 – kopia lokalna + ośrodek zapasowy (PTAM + hot site)
3 – kopia zdalna w ośrodku zapasowym (Electronic Vaulting)
4 – Aktywny ośrodek zapasowy (Active Secondary Site)
5 – zapis jednoczesny (two site, two phase commit)
6 – bez utarty danych (zero data loss)
7 – automatyczne przełączanie (automatic site switch)
Śledzenie zmian
Zdecydowana większość przestojów występuje z powodu niespodziewanych problemów, ponieważ firmy nie mają dobrego systemu zarządzania zmianami i obsługi maintenance. Często problemy polegają na tym że mamy zainstalowane różne support Packi, wersjie patch systemów operacyjnych i baz danych na systemie developerskim i produkcyjnym. Zarządzanie identycznym poziomem Patchy i aplikacji na systemie developerskim i produkcyjnym może wymagać szczególnych zabiegów kiedy mamy poważny problem z oknem czasowym na prace administracyjne.
Utrzymanie wszystkich systemów w dobrej synchronizacji wymaga procedur zarządzania zmianami, który obejmuje prowadzenie szczegółowej dokumentacji. Jeśli używasz SAP ECC, BW i CRM, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że nawet drobna zmiana w jednym z tych systemów może wymagać zmiany w dwóch innych.
Maniakalne monitorowanie
SAP Solution Manager to doskonałe narzędzie do monitorowania środowiska SAP i wysyłania alertów, gdy uprzednio zostaną osiągnięte progi alarmowe. Kolejnym narzędziem jest EarlyWatch Raport. EarlyWatch to raportowanie usług SAP, dane zbierane są z aplikacji SAP, baz danych i systemów operacyjnych, w oparciu o parametry zdefiniowane w Solution Manager. EarlyWatch dostarcza raporty, który ilustrują obraz ogólnego stanu systemu i pozwalają na identyfikacje potencjalnych problemów. EarlyWatch jest rzadko używane przez klientów.
Test, test, test
Gdy trzeba wprowadzić zmiany do środowiska SAP np. wgrać Support Pack, Enhancement Pack, zaktualizować bazę danych itp. to zasadnicze znaczenie dla poprawnego funkcjonowania ma stosowanie procedury testowej. Po prostu trzeba opracować checklist’ę, wdrożyć ją i przestrzegać.
Janusz Pieklik
[poll id=”16″]