Gartner Magic Quadrant ERP – czytaj uważnie

Parametry wyjściowe firmy zatrudniające od 100 do 1000 pracowników, roczny dochód od 50 mln USD do 1 miliarda USD, ograniczone zasoby IT. Kto wg Gartner’a jest liderem, kto odkrywcą, wizjonerem,a kto graczem niszowym. Informacja jest szokująca …

ale zanim o tym przeczytasz pozwól, że urealnimy małe co nieco.
Czy znasz w Polsce firmę która zatrudnia 100 osób i generuje dochód około 300 mln zł. Zauważ kolejny fakt, na liście firm nie ma ani jednej Polskie firmy informatycznej ponieważ w kategoriach Gartner nie kwalifikują się oni jako dostawcy ERP. Nie tworzą nowych technologii, nie kreują rynku, mają za małe obroty, nie sprzedają w obszarze Ameryki Północnej, EMEA (Europa, Europa środkowa i Wschodnia, Afryka), Azji/Pacyfiku. Warunkiem włączenia do analizy jest posiadanie nie mniej niż 1000 klientów, generowania 10% przychodów ze 10% sprzedaży licencji w jednym z trzech obszarów geograficznych i 20% przychodu łącznie z dwóch obszarów. Nie da się ukryć, że jeżeli ktoś się znajdzie na tej liście to jedynie Comarch, reszta na razie musi budować swoją wielkość w materiałach marketingowych.
Nie popadajmy w kompleksy. Nie oznacza to, że rozwiązania TETA, BPSC, SAFO, Softlab, SIMPLE, Macrologic, Comarch nie są atrakcyjne cenowo i funkcjonalnie dla krajowych klientów. Zachodnie rozwiązania często mają kłopoty z Polskimi finansami, kadrami płacami.

Wróćmy do analizy.
Wg Gartnera tylko jedna oferta kwalifikuje się jako lider, jest to Microsoft Dynamics AX. Produkt jest solidny, zapewnia niski całkowity koszt posiadania poprzez integracja z innymi produktami firmy Microsoft.

Dwie oferty oceniane są w kategorii wizjonerów. SAP Business All-in-One jako jedno z najbardziej funkcjonalnych rozwiązań na rynku. Jednakże wyzwania wdrożeniowe i koszty spychają SAP z pozycji lidera. Do grona wizjonerów dołączył Epicor Vantage. Epicor w swojej nowej odsłonie (Epicor 9), poprzez zastosowanie nowoczesnych technologii, posiada kompletną ofertę na rynku. Funkcjonalnie Epicor musi trochę popracować aby dogonić SAP.

Odkrywcy (Challenger):
– QAD Enterprise Applications
– Oracle JD Edwards EnterpriseOne,
– Infor ERP StyleLine
– Syspro
Gracze niszowi:
– Oracle E-Business Suite
– IFS Applications
– Microsoft Dynamics NV
– Exact Globe
– Lawson M3 Enterprise Management System
– Infor ERP LN (Baan)

Janusz Pieklik

Przeczytaj cały raport. Kliknij tutaj