„Jest wiele powodów dla których zintegrowane systemy dopuszczają dublowanie danych. Oczywiście masz prawo twierdzić, że albo coś jest zintegrowane albo nie. Ale jak się nad tym głębiej zastanowisz … . No właśnie, ciekawe czy po przeczytaniu tego artykułu dalej będziesz taki zatwardziały w swoich poglądach”. |
No więc jak to jest naprawdę z tą integracją systemów informatycznych. Jest czy jej nie ma?
Najlepszą i najmniej precyzyjną odpowiedzią zapewne jest stwierdzenie: jest ale. Prawda, że wszystko jasne. O.K. ale żarty na bok i przejdzmy do konkretów. Załóżmy, że jesteś producentem … hmm … zabawek dziecięcych. Właśnie chcesz za pomocą modułu CRM przeprowadzić kampanię marketingową. Kampania będzie miała kilka etapów. Pierwszy etap będzie polegał na rozesłaniu mailem ofert na wybrane zabawki które biorą udział w kampanii do potencjalnych i już istniejących klientów. Mailing adresujesz do 100.000 potencjalnych klientów.
Maile wysłano. Do drugiego etapu przejdą tylko Ci którzy odpowiedzą na ofertę zamówieniem. Załóżmy, że będzie ich 5% czyli 5.000 potencjalnych zainteresowanych klientów.
Co to oznacza dla CRM? Aby wysłać ofertę z poziomu systemu klasy CRM trzeba posiadać coś więcej niż tylko listę mailingową. To nie są działania na zwykłym autoresponderze. W zależności od systemu CRM oznaczać to może, że aby wysłać ofertę dla tych 100.000 potencjalnych klientów muszą być wprowadzone jakieś minimalne dane tych klientów. Uwaga 100.000 klientów. Oczywiście biorąc pod uwagę możliwości obliczeniowych obecnych baz danych i wydajności serwerów narażam się na śmieszność mówiąc, że system będzie miał kłopoty z przetworzeniem 100.000 rekordów.
Co to oznacza dla ERP? W systemie zintegrowanym z reguły konto księgowe kontrahentów tworzą się automatycznie w momencie jego zakładania w systemie. Czyli? System ERP musi założyć 100.000 kont księgowych, a wystarczyłoby tylko 5.000. Proszę pamiętać, że niektóre systemy zakładając podczas rejestracji kontrahenta tworzą więcej niż jedno konto księgowe. Nie wierzę, że znajdzie się taki odważny który będzie miał śmiałość pójść i z podniesionym czołem wytłumaczyć księgowej, jak w jej systemie tworzy się całkiem niezły bałagan. Wyobrażasz sobie ten wrzask podczas drukowania i wysłania potwierdzenia sald. A co będzie jeżeli takich kampanii w ciągu roku będzie kilka?
Dlatego nie dziw się, że oprogramowanie CRM działa na osobnej bazie w stosunku do ERP. Jak się nad tym głębiej zastanowisz ma to sens, pomimo tego, że … no cóż dalej mówimy system zintegrowany.
Takich przykładów jest więcej, chociaż powody są nieco inne. Dobrym przykładem jest odseparowanie w wielu systemach pozycji magazynowych od sprzedażowych. Wierz mi, ma to sens. Chociaż w wielu systemach są to te same pozycje. Ale o tym przy okazji.
[poll id=”3″]