Microsoft Dynamics AX 2012 został oparty o wielowarstwową architekturę (MDLA – Model Driven Layered Architecture). Architektura MDLA umożliwia dostosowywanie oprogramowania do potrzeb funkcjonalnych przedsiębiorstw bez pisania kodu oprogramowania. Sercem Microsoft Dynamics AX 2012 jest zestaw zunifikowanych, modeli fizycznych, które wg Microsoft pozwalają zobaczyć, zmierzyć i zmienić swój biznes.
Microsoft tworząc nowa wersje Dynamicsa AX skoncentrował się na obejściu ograniczeń wynikających z tradycyjnych rozwiązań klasy ERP. Dlatego potrzebne było zrewidowanie od podstaw założeń, pojęć, modeli funkcjonujących w poprzedniej wersji Dynamics’a.
Microsoft Dynamics AX 2012 ma wspierać specyficzne wymagania dla systemów biznesowych w 36 krajach, wielu walutach, wielu strefach czasowych, wielu językach, zachowując zgodności z standardami bankowymi, wymogami prawnymi dając globalny zasięg aplikacji w ramach jednej instancji.
Wg Microsoftu nowego Dynamics’a ma cechować prostota i zwinność rozwiązania (a nie to co można obserwować w rozwiązaniach konkurencyjnych – gigantyczny wzrost złożoności):
- Dla użytkowników, prostota zaczyna się znany interfejs który sprawia, że aplikacja jest prosta do opanowania i intuicyjna w obsłudze,
- Microsoft Dynamics AX 2012 przynosi również potęgę oprogramowania do większej liczby użytkowników w branży, dodając bogatą funkcjonalność do zarządzania relacjami z dostawcami (SRM) oraz bogaty zestaw pracownika samoobsługowy funkcjonalności dla HR danych, zamówień i zarządzania kosztów podróży.
- Poprzez współdziałania z technologiami firmy Microsoft współpraca z Microsoft SharePoint, Windows ® AzureTM i Microsoft Lync TM, Microsoft Dynamics AX 2012 ułatwia podłączenie pracowników, klientów, dostawców i partnerów.
- W odniesieniu do systemu zarządzania Microsoft Dynamics AX 2012 automatyzuje Zarządzanie cyklem życia aplikacji, w celu uproszczenia wdrożenia, zarządzania i aktualizacji dla klientów, realizatorów i firm ISV. Na przykład w Microsoft Dynamics AX 2012 każdy krok procesu instalacji wielokrotnie przeanalizowano, aby wyeliminować możliwość popełnienia błędu.